17 تا از مهمترین خواص چای سبز | تغذیه سالم

17 تا از مهمترین خواص چای سبز

یکی از دمنوشایی که الان در میان مردم بسیار پرطرفدار شده و در حال مصرف اون هستن، دمنوش چای سبز است. اما چای سبز چه خواصی داره؟چیجوری جفت و جور میشه؟ همه افراد مجاز به به کار گیری چای سبز هستن؟چه داروهایی با چای سبز تداخل داره؟ در این مقاله مروری کامل بر مصرف چای سبز شده:

چای سبز چیه؟

شکلای جور واجور چای سبز مصرفی موجود:

17 خواص باور نکردنی چای سبز

تداخلات احتمالی مصرف چای سبز


چای سبز چیه؟

– چای سبز از همون گیاهی به دست میاد که چای معمولی از اون به دست میاد. از نظر علمی، چای سبز به نام Camellia Sinensis شناخته شده. واقعا، این همون چایه اما به طور متفاوتی پردازش می شه. چای مشکی معمولی با تخمیر برگ چای به دست میاد. این تخمیر باعث تغییر رنگ و طعم اون در افزایش سطح کافئین و تانن در اون می شه. از طرف دیگه، در مورد چای سبز، برگ چای خشک شده یا کمی بخار داده می شه، اما تخمیر انجام نمی شه. این مسئله باعث می شه این چای موقع دم کردن سبز  شه.

– چای سبز نوشیدنی با کالری صفره. کافئین موجود در فنجون چای می تونه با در نظر گرفتن طول زمان دم کردن و مقدار چای فرق داشته باشه. کلا، چای سبز مقدار کمی کافئین (تقریبا 20-45 میلی گرم در هر فنجون 8 اونس) در مقایسه با چای مشکی داره؛ چای مشکی شامل حدود 50 میلی گرم و قهوه 95 میلی گرم کافئین در هر فنجون داره.

– چای سبز یکی از نوشیدنیای سالم جهان حساب می شه و شامل یکی از بالاترین مقدار آنتی اکسیدان های در چایه. مواد شیمیایی طبیعی به نام پلی فنولها در چای چیزیه که بنظر میاد اثرات ضد التهابی و ضد سرطان زا رو ارائه میده. چای سبز تقریبا 20 تا 45 درصد پلی فنل در وزن داره که از اون 60 تا 80 درصد کاتچینه. کاتچین آنتی اکسیدانیه که به جلوگیری از آسیب سلولی کمک می کنه.

شکلای جور واجور چای سبز مصرفی موجود:

چای سبز در نوعای جورواجور هست از جمله:

 •  شیرین شده با شکر یا شیرین کننده مصنوعی
 •  کیسه های چای تک
 •  به عنوان برگ
 •  پودر فوری
 •  مکمل چای سبز، که به صورت کپسول یا عصاره مایع به فروش می رسه

طبق تحقیقات سال 2010 که در انجمن شیمی آمریکایی ارائه شد، چایای بطری برابر با چایای دم کرده نیستن، چون بعضی از چایای بطری ای 16 اونسی شامل پلی فنول کمتری نسبت به یه فنجون چای دم کرده هستن.


17 خواص باور نکردنی چای سبز

 

لیست گفته شده در زیر امتیازات چای سبز هستش. چای سبز در طب سنتی چینی و هندی واسه کنترل خونریزی و زخمای التهابی، کمک به هضم، بهبود قلب و سلامت روان، و تنظیم دمای بدن استفاده می شه. تحقیقات گذشته نشون داده چای سبز می تونه به طور بالقوه اثرات مثبت بر همه چیز از جمله کاهش وزن تا مشکلات کبدی، دیابت نوع 2 و مریضی فراموشی داشته باشه.

1- پیشگیری از سرطان

به گفته موسسه ملی سرطان، پلی فنولهای چای باعث کاهش رشد تومور در تحقیقات آزمایشگاهی و حیوونی شده و از آسیب به وجود اومده به وسیله اشعه UVB ماورای بنفش مراقبت می کنن. در کشورهایی که مصرف چای سبز زیاده، اندازه سرطان معمولا پایین تره، اما مشخص نیس چای سبز از سرطان جلوگیری می کنه یا عوامل دیگه. بعضی از تحقیقات هم اینکه اثرات مثبت چای سبز بر شکلای جور واجور سرطان رو نشون میده:

 • پستون
 •  مثانه
 •  تخمدان
 • روده بزرگ
 • مری (گلو)
 • ریه
 • پروستات ( سرطان پروستات درمان داره؟)
 • پوست ( سرطان پوست درمان داره؟)
 •  معده

محققان می گن که سطح بالای پلی فنولها در چای کمک می کنه تا سلولای سرطانی رو نابود کنه و از رشد اونا جلوگیری کنه. با این حال، کارکرد دقیق که چای با سلولای سرطانی رابطه برقرار می کنه نامعلوم س.

با این حال، تحقیقات دیگه نشون دادن چای می تونه خطر دچار شدن به سرطان رو کم کنه. مقدار چای لازم واسه اثرات پیشگیرانه سرطان هم به طور زیادی در تحقیقات فرق داره و از 2 تا 10 فنجون در روزه.

در سال 2005، اداره غذا و دارو (FDA)  اعلام کرد: "دلایل معتبری واسه تایید ادعاهای در مورد مصرف چای سبز و کاهش خطر دچار شدن به سرطان معده، ریه، کولون / رکتوم، مری، پانکراس، تخمدان و سرطانای ترکیبی موجود نیس ".

2- اثرات بر قلب وعروق

یه مطالعه 2006 در مجله انجمن پزشکی آمریکا نتیجه گرفت مصرف چای سبز با کم شدن مرگ و میر به وجود اومده به وسیله همه علل، از جمله بیماریای قلبی عروقی همراه س. در شرکت کنندگانی که دست کم 5 فنجون چای سبز در روز نوشیدن، خطر مرگ و میر (مخصوصا از مریضی قلبی عروقی) خیلی کمتر از آدمایی بود که کمتر از یه فنجون چای در روز نوشیدن.چای سبز شامل کاتچینا، ترکیبات پلی فنیکه که به نظر می رسه اثرات محافظتی زیادی رو مخصوصا در سیستم قلبی عروقی اعمال کنن.

3-  کاهش چربی و کلسترول

موشکافی تحقیقات منتشر شده در سال 2011 نشون داد مصرف چای سبز، به صورت نوشیدنی و یا به شکل کپسول، با کاهش کلسترول LDL یا کلسترول (کاهش چربی خون با این 5 غذا ) همراه س.

4-  کاهش سکته مغزی 

طبق یه مطالعه منتشر شده در مجله قلب امریکا، مصرف منظم چای سبز یا قهوه با کم شدن خطر سکته مغزی همراه س."این اولین مطالعه در اندازه بزرگ واسه بررسی اثرات ترکیبی چای سبز و قهوه در خطرات سکته مغزیه. با اضافه کردن چای سبز به رژیم غذایی روزانه می تونین خطر سکته مغزی رو کم کنین."

5-  دیابت نوع 2

تحقیقات مربوط به رابطه چای سبز و دیابت متناقضه. بعضی از اونا خطر دچار شدن به دیابت نوع 2 (علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چیجوریه ) رو واسه مصرف کنندگان چای سبز نشون دادن در حالی که دیگه تحقیقات هیچ ارتباطی بین مصرف چای و دیابت نشون نداده ان.

6- کاهش وزن

چای سبز می تونه باعث کاهش وزن در بزرگسالان و افراد چاق (رژیم لاغری | چیجوری لاغر شیم؟ ) شه. با این حال، از اونجا که کاهش وزن در تحقیقات خیلی کم بود، بعید به نظر می رسه چای سبز واسه از دست دادن وزن مهم باشه.

7-  بیماریای التهابی پوست

مطالعه 2007 نشون داد چای سبز می تونه به عنوان یه درمان نوین واسه مشکلات پوستی مانند پسوریازیس و شوره سر، استفاده شه. محققان حیوانات رو واسه بررسی بیماریای التهابی پوست مورد مطالعه قرار دادن. در کسائی که با چای سبز درمان می شدن، رشد کندتر سلولای پوستی دیده شد و حضور ژنی که سلولای چرخه زندگی رو تنظیم می کرد، زیاد شد.

8-  حافظه فعال

تحقیقات منتشر شده در مجله Psychopharmacology نشون میده چای سبز می تونه توابع شناختی مغز ما، مخصوصا حافظه فعال رو زیاد کنه (راه های تقویت حافظه، 9 قدم اساسی). تیم تحقیقاتی گفت یافتهاشون نشون میده چای سبز در درمان مشکلات شناختی همراه با مشکلات روانپزشکی مانند دمانس می تونه اثر داشته باشه.

9- کاهش سرعت پیری 

رادیکالای آزاد ایجاد شده در بدن مسئول ایجاد خوردگی بدن به روشای جور واجور هستن، که یکی از اونا نشونه های پیری و علائم مربوط به اون هستش. کار اصلی آنتی اکسیدانا خنثی کردن اکسیدانا یا رادیکالای آزاد موجود در بدنه و چای سبز در آنتی اکسیدانا بسیار غنیه. پلی فنولای Catechin موجود در چای سبز شدیدا مسئول اثرات آنتی اکسید کننده هستن، که قدرتمندترین اونا Epigallocatechin Gallateه. پس مصرف منظم چای سبز می تونه علائم و نشونه های پیری (رفع چین و چروک صورت با داروهای گیاهی ) رو به طور موثر کم کنه.

10-  درمان جوش

– فقط 100 گرم برگ چای سبز و نیم لیتر آب رو مخلوط کنین و مخلوط رو در دمای اتاق 30 تا 40 دقیقه بذارین. مایع اونو خارج کرده و در یخچال بذارین. می تونین از این مخلوط واسه سرحالی چهره خسته شده خود بعد از یه روز طولانی استفاده کنین. این مخلوط هم اینکه به پاک کردن جوش از پوست کمک می کنه و از برگشت اون جلوگیری می کنه.

– به طور منظم از تونر استفاده کنین. واسه این منظور فقط چای سبز تازه رو دم کنین و بذارین یخ بزنه. بعد چای یخ زده رو به آرومی روی پوست خود بمالید. این کار به شما احساس تازگی داده و واسه پوست شمام خوبه.

برگ چای سبز می تونه به عنوان یه لایه بردار ملایم استفاده شه. 3 قاشق چای خوری ماست رو با 1 قاشق چایخوری برگ چای سبز مخلوط کرده و به آرومی صورت خود رو با اون ماساژ بدین. اجازه بدین 5 دقیقه بمونه. بعد اونو با آب ولرم شستشو بدین. آنتی اکسیدانا پوست رو تمیز می کنن و به حذف جوش کمک می کنن (نابود کردن جوش صورت ، 24 روش خونگی).

11-  تحریک رشد مو 

– چای سبز مانع از رشد DHT  (دی هیدروتستوسترون) می شه، که مانع رشد مو می شه و باعث ریزش مو می شه. اجزای چای سبز با تستوسترون عکس العمل تلاش می کنن و اطمینان حاصل می کنن مقدار تستوسترون در خون باقی می مونه طوری که با 5-آلفا ردوکتاز عکس العمل نشون نمی ده و به DHT تبدیل می شه. به دلیل خواص ضد عفونی کننده اون، هم اینکه در جلوگیری و درمان مشکلات مو مانند شوره سر و پسوریازیس موثره. این ماده باعث کاهش التهاب می شه.

– چای سبز هم اینکه به خاطر تحریک رشد مو و نرم شدن مو موثره (واسه جلوگیری از ریزش مو چیکار باید کرد؟). از این رو، ممکنه از طاسی قلیایی هم جلوگیری شه. این ماده شامل پلی فنولا و ویتامینای E و C هستش (ویتامین e در چه موادیه ) که واسه تقویت موهای سرحال شناخته شدن. می تونین 3 تا 4 کیسه چای سبز رو در نیم لیتر آب قرار داده و پس از شامپو و نرم کننده، موهای خود رو با اون بشورید.

12- فراموشی

– تو یه مطالعه منتشر شده در سال 2011، محققان اثرات یه ماده چای سبز، CAGTE  (یا عصاره چای سبز موجود در کولون) رو بعد از اینکه هضم شده بود، بررسی کردن تا ببینن که چیجوری یه پروتئین کلیدی در مریضی فراموشی اثر میذاره.

– جامعه فراموشی گفت "این مطالعه نشون میده چای سبز می تونه به کاهش خطر دچار شدن به مریضی فراموشی کمک کنه. با این حال، محققان از دوز خیلی بالایی از چای سبز فعال استفاده کردن. تحقیقات بیشتری لازمه تا ببینیم چای سبز در دوز کمتر مناسبه یا خیر. "

13- کاهش خطر مرگ

چای سبز می تونه خطر مرگ رو کم کنه و به شما کمک کنه تا زنده بمونین مطمئنا، هممون باید در آخر می میریم. این مسئله پیشگیری ناپذیره. با این حال، با در نظر گرفتن اینکه مصرف کنندگان چای سبز در خطر کمتری واسه دچار شدن به بیماریای قلبی-عروقی و سرطان قرار دارن، این می تونه به شما کمک کنه که به مدت طولانی تر زندگی کنین. در مطالعه روی 40،530 ژاپنی، کسائی که چای سبز بیشتری (5 فنجون یا بیشتر در روز) مصرف می کردن در طول 11 سال کمتر در خطر مرگ قرار گرفتن :

 •  مرگ به علل جور واجور: 23 درصد در زنان، 12 درصد در مردان کم شده.
 •  مرگ به وجود اومده به وسیله بیماریای قلبی: در زنان 31 درصد، در مردان 22 درصد کمتر شده.
 •  مرگ به وجود اومده به وسیله سکته مغزی: 42٪ در زنان، 35٪ در مردان پایین کم شده.

14- پوسیدگی دندون

تحقیقات نشون میده آنتی اکسیدان شیمیایی "کاتچین" در چای می تونه باکتریا و ویروسایی رو که باعث عفونتای گلو، پوسیدگی دندون و بقیه شرایط دندون می شن رو نابود کنه.

15- فشار خون

مصرف منظم چای سبز خطر دچار شدن به فشار خون بالا رو کم می کنه (مروری کامل بر فشار خون).

16-  افسردگی

تیناین یه اسید آمینه س که در حالت عادی در برگ چای پیدا میشه (راه های نجات از افسردگی). این ماده اثر آرامش بخشی داره و واسه مصرف کنندگان چای خوبه. چای سبز ضد ویروس و ضد باکتریه. کاتچین چای سبز آنتی باکتری قوی و ضد ویروسه که واسه درمان همه چیز از آنفلوآنزا (آنفولانزا | علائم، درمان و واکسن آنفولانزا ) تا سرطان موثره. در بعضی تحقیقات، چای سبز مانع گسترش خیلی از بیماریا شده.

17-  مراقبت از پوست

چای سبز به کاهش چروکا و علائم پیری کمک می کنه، این مسئله به خاطر فعالیتای آنتی اکسیدان و ضد التهابیه. هر دو تحقیقات حیوونی و انسانی نشون دادن چای سبز به صورت محلی می تونه آسیب به وجود اومده به وسیله خورشید رو کم کنه.

هم اینکه بخونین: دارچین | 10 فایده های درمانی دارچین

اما چقدر چای سبز مصرف کنیم تا اثر به درد بخور داشته باشه؟

– اینا بعضی از امتیازات چای سبزه اما واقعیت اینه که یه فنجون چای در روز تموم مشکلات رو برطرف نمی کنه. موضوع اینه که چند فنجون لازمه؛ بعضی می گن دو فنجون در روز در حالی که بقیه فکر می کنن پنج فنجون لازمه. اگه می خواین از امتیازات چای سبز استفاده کنین بهتره از مکمل چای سبز استفاده کنین.

– چیز دیگری که باید ذکر شه کافئین موجود در چای سبزه – پس اگه به کافئین حساس هستین، باید مقدار مصرف رو محدود کنین. چای سبز هم اینکه شامل تاننا (که می تونه جذب آهن (علائم و درمان کم خونی ) و اسید فولیک رو کم کنه) است پس اگه شما باردارین یا تلاش در بارداری دارین، چای سبز واسه شما مناسب نیس. شما می تونین چای سبز رو با بقیه مواد سالم مانند زنجبیل امتحان کنین.


تداخلات احتمالی مصرف چای سبز

اگه با هر کدوم از داروهای زیر درمان میشین، نباید بدون اطلاع دکتر چای سبز بخورین:

آدنوزین

 • چای سبز می تونه از آدنوزین، دارویی که در بیمارستان واسه ریتم بی نظم قلب تجویز میشه، جلوگیری کنه.

بتا لاکتام

 • چای سبز می تونه اثر آنتی بیوتیک های بتا-لکتام رو با ایجاد باکتری با مقاومت کمتر در برابر درمان زیاد کنه.

بنزودیازپینا

 • کافئین، از جمله کافئین چای سبز، ممکنه اثرات آروم بخش این داروها که معمولا واسه درمان اضطراب استفاده می شه، مانند دیازپام (والیوم) و لورازپام (Ativan)  رو کم کنه.

بتا بلوکرها، پروپرانولول و متپرولول

 • کافئین، از جمله کافئین چای سبز، ممکنه فشار خون افراد مصرف کننده پروپرانولول (Inderal) و متپرولول (Lopressor،  (Toprol XL رو زیاد کنه. این داروها واسه درمان فشار خون بالا و بیماریای قلبی استفاده می شه.

داروهای رقیق کننده خون

آدمایی که وارفارین مصرف می کنن (کوودین) نباید چای سبز مصرف کنن. از اونجا که چای سبز شامل ویتامین K است، می تونه این دارو رو خنثی کنه. ترکیبات دیگه در چای سبز ممکنه باعث آهسته شدن سرعت لخته شدن خون شه و پس باعث کاهش اثر این داروها می شه. شما نباید چای سبز و آسپرین رو با هم استفاده کنین چون هر دو اونا از از لخته شدن خون جلوگیری می کنن. به کار گیری دو دارو با هم خطر خونریزی رو زیاد می کنه. در صورت مصرف داروهایی که باعث کاهش ته نشینی خون می شن، درباره مصرف چای سبز با دکتر خود صحبت کنین.

شیمی درمانی

ترکیبی از چای سبز و داروهای شیمی درمانی، مخصوصا دوکسوروبیسین و تاموکسیفن، تاثیر این داروها رو در آزمایشات آزمایشگاهی زیاد می کنه. با این حال، یافته های مشابه در تحقیقات در مورد مردم یافت نشد. از طرف دیگه، گزارش شده عصاره های چای سبز و مشکی که بر ژن در سلولای سرطانی پروستات اثر میذاره، ممکنه باعث کاهش حساسیت به داروهای شیمی درمانی شن. به خاطر همین قبل از مصرف چای مشکی و سبز و یا مصرف عصاره چای موقع شیمی درمانی با دکتر خود صحبت می کنن.

کلوزاپین (کولازاریل)

 • اثرات کلوزاپین ممکنه در عرض 40 دقیقه پس از مصرف چای سبز کم بشه.

افدرین

 • چای سبز با مصرف افدرین ممکنه موجب تحریک، لرزش، بی خوابی (دلیل و درمان بی خوابی+قرص خواب آور) و کاهش وزن شه.

لیتیم

 • نشون داده چای سبز سطح خون لیتیوم (داروهایی که واسه درمان مشکل دوقطبی استفاده می شه) رو کم می کنه. این مسئله باعث می شه لیتیوم کمتر اثر داشته باشه.

کنترل کننده های مونوآمین اکسیدا

چای سبز وقتی که همراه با این داروها واسه درمان افسردگی مصرف می شه، می تونه باعث افزایش شدید فشار خون شه. نمونه هایی از MAOIا عبارتند از:

 •  Isocarboxazid ) Marplan)
 • مکلوبمید (مانریک)
 •  فنلزین (ناردیل)
 •  ترنسی سپیروم (Parnate)

قرصهای پیشگیری از بارداری. پیشگیری از بارداری خوراکی می تونه طول مدت موندن کافئین در بدن رو زیاد کنه، که ممکنه اثرات تحریک کنندگی اونو زیاد کنه.

فنیل پروپانولامین

 • ترکیبی از کافئین، از جمله کافئین چای سبز و فنیل پروپانولامین، که در خیلی از داروهای سرماخوردگی و داروهای کاهش وزن استفاده میشن، ممکنه باعث افزایش شدید فشار خون شه. 

آنتی بیوتیکای Quinolone

چای سبز می تونه این داروها رو موثرتر کنه و هم اینکه خطر مشکلات جانبی رو زیاد کنه. این داروها عبارتند از:

 •  Ciprofloxacin )Cipro)
 •  انوکساسین (Penetrex)
 •  Grepafloxacin ) Raxar)
 •  نورفلوکساسین (کیبروکسین، نوروکسین)
 •  اسپارفلوکساسین (زاگام)
 •  تروفوفلوکساسین (Trovan)

داروهای دیگه. چای سبز، مخصوصا چای سبز کافئین، ممکنه با تعدادی از داروها تداخل داشته باشه، از جمله:

 •  استامینوفن (تیلنول)
 •  کاربامازپین (Tegretol) ( مشکلات قرص کاربامازپین)
 •  دیپیریدامول (پراتین)
 • استروژن
 • Fluvoxamine (Luvox)
 •  متوتروکسات
 •  Mexiletine (Mexitil)
 •  فنوباربیتال
 • تئوفیلین
 •  وراپامیل (Bosoptin، Calan، Covera- HS، Verelan، Verelan PM)

اگه داروهای دیگه مصرف می کنین، قبل از مصرف چای سبز، با دکتر خود مشورت کنین.

هم اینکه بخونین: سرکه سیب | خواص سرکه سیب و روش مصرف اون

چای سبز با جذب آهن تداخل داره؟

چای سبز مانند تموم شکلای جور واجور چای شامل تاننه. تاننا می تونن با جذب آهن تداخل بسازن پس چای رو همراه با غذای غنی از آهن مصرف نکنین و دست کم یه ساعت بعد از غذا صبر کنین بعد چای سبز بخورین.

موارد احتیاط در مصرف چای سبز

– به کار گیری گیاهان یه راه و روش وقتی واسه تقویت بدن و درمان بیماریه. با این حال، گیاهان شامل مواد فعال هستن که می تونن مشکلات جانبی بسازن و با بقیه گیاهان، مکملا یا داروها رابطه برقرار کنن. به خاطر همین مردم باید مراقب گیاهان باشن و تحت نظارت دکتر متخصص در مورد پزشکی گیاه شناسی، گیاهان رو مصرف کنن.

– افراد گرفتار به مشکلات قلبی یا فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، زخم معده و مشکلات روانی، مخصوصا اضطراب، نباید چای سبز مصرف کنن. زنان باردار و شیرده باید از چای سبز هم دوری کنن.

– افراد گرفتار به کم خونی، دیابت، گلوکوم یا پوکی استخون باید قبل از مصرف چای سبز یا مصرف عصاره، با دکتر خود مشورت کنن.

– آدمایی که مقدار زیادی کافئین مصرف می کنن، از جمله کافئین چای سبز ممکنه تحریک پذیری، بی خوابی، تپش قلب و سرگیجه رو تجربه کنن. کافئین زیادتر از اندازه می تونه حالت تهوع، استفراغ، اسهال، سردرد و از دست دادن اشتها بسازه. اگه مقدار زیادی چای می خورین و شروع به استفراغ یا اسپاسم شکمی میکنین، ممکنه دچار مسمومیت کافئین شده باشین. اگه علائم شما شدیده، مصرف کافئین رو پایین بیارین و به دکتر مراجعه کنین.


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *