161 ایرانی خون شان خیلی نادر است

: مجموعه: اخبار پزشکی

تاریخ انتشار : چهارشنبه, 03 بهمن 1397 10:28

سخنگوی سازمان انتقال خون از وجود 161 دارنده خون خیلی نادر در کشور خبر داد و گفت: در دو سال ۹۶ و ۹۷ تعداد ۱۲۱ کیسه خون نادر یا خیلی نادر واسه بیماران نیازمند، ذوب و به مراکز درمانی فرستاده شده. 

دکتر بشیر حاجی بیگی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به برنامه ملی خونای نادر و ایجاد آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی و انجماد خون در کشور، گفت: طبق تعاریف بین المللی خون نادر دارای زیادی کمتر از یه در پنج هزار و یه در ۱۰ هزار نفر جمعیته که یا دارای آنتی ژنای گروه فرعی خون و یا بدون دست کم پنج آنتی ژن گروه فرعی با گسترش بالا هستش.

 

ایشون اضافه کرد: هدف سازمان انتقال خون از اجرای برنامه ملی خونای نادر و ایجاد آزمایشگاه انجماد خونای نادر، این بود که بتونه از شناسایی، ذخیره مناسب و ارائه به موقع خدمات نیاز به بیماران نیازمند خونای نادر اطمینان داشته باشه. بر همین پایه آزمایشگاه ایمونوهماتولوژی و انجماد خونای نادر ایران، به شکل برنامه ملی خونای نادر تا الان حدود ۴۰ هزار اهداکننده خون رو از نژاد و قومیتای متفاوت از پایگاه های سراسر کشور تعیین کرده و مورد شناسایی قرار داده که از بین اونا حدود ۱۷۰۰ نفر به عنوان دارندگان خون نادر در کشور شناسایی شدن.

 

حاجی بیگی با بیان اینکه از میون این افراد طبق نیاز و امکانات مون، تعدادی فراخوان شدن و خون اونا به صورت ذخیره در بخش انجماد نگهداری می شه، ادامه داد: در مواردی که مریضی به این گروه های خونی نیاز داشته باشه، اونو به اداره کل انتقال خون و بقیه مراکز درمانی ارسال می کنیم تا استفاده بشه. مثلا در دو سال ۹۶ و ۹۷ تعداد ۱۲۱ کیسه خون نادر یا خیلی نادر واسه بیماران نیازمند، ذوب و به مراکز درمانی فرستاده شده.

 

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور درباره اندازه افراد دارای گروه خونی خیلی نادر در کشور هم گفت: تا الان تعدادی از اهداکنندگان مورد بررسی به عنوان گروه خونی خیلی نادر شناسایی شدن. از بین افراد شناسایی شده همه با هم ۱۶۱ نفر در کشور دارای گروه خونی خیلی نادر هستن.

 

حاجی بیگی تاکید کرد: طبق برنامه ریزی هامون آزمایشگاه انجماد خون انتقال خون به زودی به برنامه اطلاعاتی گروه خون نادر مجهز شده و می تونه شبکه کاملی از بانک اطلاعاتی خونای نادر شناسایی شده رو واسه رد و بدل کردن اطلاعات اهداکنندگان دارای خون نادر در مواقع لازم بسازه.

 

 

.

منبع :

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *