16 نکته کلی درباره مو

– لانوگو که موهایی نرم و بدون رنگ هستن و در دوران جنینی وجود دارن.

– موهای کرکی یا ولوس که بیشتر سطح بدن رو پس از تولد می پوشونن.

– موهای ترمینال که کلفت و پُر رنگ بوده و در سر، ریش، ابرو، زیر بغل و … وجود دارن.

2) فولیکولای جور واجور می تونن موهای متفاوتی تولید کنن و حتی موهایی که از یه فولیکول به وجود میان ممکنه کم کم تحت تاثیر عوامل هورمونی، شکلای مختلفی پیدا کنن.

3) در حیوانات موهای جور واجور کارایی متفاوتی دارن، مثلا سبیل بعضی حیوانات بسیار بلنده و نقش اندام حسی رو داره. البته در آدم اینجور موهایی وجود نداره، اما بعضی وقتا فولیکولای بزرگی در پوست افراد دیده می شه که به اونا فولیکولای «تایلوتریک» می گن و به نظر می رسه کارکرد حسی دارن. این نوع موها بیشتر در پوست شکم دیده می شن.

4) تعداد فولیکولای مو تو یه فرد، بیشتر از پنج میلیونه که در سراسر بدن پخش هستن و قابل توجه اینکه این تعداد فولیکول مو، در زن و مرد و همه نژادها یه جوره. تعداد فولیکولای مو در واحد سطح بدن آدم بیشتر از بقیه پستاندارانه، ولی دلیل اینکه کم مو تر به نظر می رسه اون هستش که بیشتر موها، زیاد بلند و کلفت نمی شن.

5) در همه پستانداران از جمله آدم، فولیکولای مو دارای دوره های تناوبی از فعالیت و استراحت هستن. مرحله ای که موها رشد می کنن، مرحله آناژن نامیده می شه و مرحله ای که موها استراحت می کنن، تلوژن اسمشه. بین این دو مرحله، یه مرحله کوتاه انتقالی به نام کاتاژن هست. مرحله آناژن در موهای سر چندین برابر موهای نواحی دیگه بدنه. این زمان در افراد جور واجور هم فرق داره و به خاطر همین بعضی افراد می تونن موهای بسیار بلندی داشته باشن، در حالی که موی یه سریای دیگه از حد مشخصی بلندتر نمی شه. مرحله کاتاژن در سر کمتر از دو هفته زمان میبره و فاز استراحت یا تلوژن هم حدود 3 ماه زمان میبره. پس از اون مرحله جدید آناژن شروع می شه و موی جدید، جای موی قبلی رو میگیره.

تعداد فولیکولای مو در سر حدود صد هزار عدده. از این تعداد، حدود یه درصد در مرحله کاتاژن هستن، 80 تا درصد در مرحله آناژن و حدود 10 تا 20 درصد در مرحله تلوژن یا استراحت هستن.

اگه طول مدت آناژن رو 1000 روز فرض کنیم، در هر روز حدود 100 عدد تار مو می ریزن و موی دیگری جای اونا در میاد. پس ریزش مو پس از بلوغ اگه کمتر از صد تار در روز باشه، میشه اونو طبیعی حساب کرد و جای نگرانی نیس.

6) شکل موها و اندازه رشدشون هم وابسته به ژنتیک افراد فرق می کنه، به خاطر این در نژادهای جور واجور، فرقایی مشاهده می شه. این موضوع بیشتر از همه در موهای سر دیده می شه. در نژاد مغولی مثل ژاپنیا موی سر زبر و سیخ ماننده. در مشکی پوستان موهای سر فرفریه و در نژاد قفقازی مثل ما ایرونیا موها شکلای جور واجور مختلفی شامل صاف و فر دارن.

7) خیلی مهم اینکه موی سر در خانوما معمولا کلفت تر از آقایانه هم اینکه محل رویش موی سر در خانوما جلوتر از آقایانه.

8) اندازه رشد موها در زن و مرد هم با هم فرق داره که به محل اون بستگی داره.

9) قبل از بلوغ، سرعت رشد موی سر در پسرها بیشتر از دخترهاست، اما پس از بلوغ، سرعت رشد موی سر در خانوما بیشتر از آقایون می شه.

10) جدا از جنسیت افراد، بیشترین سرعت رشد موهای بدن بین 50 تا 70 سالگیه.

11) از جمله عواملی که بر سرعت رشد موها تاثیر می ذارن، هورمونا هستن. به طور مثال هورمون استروژن باعث کاهش سرعت رشد مو و هورمون تیروئید باعث افزایش اون می شه.

12) بر خلاف باور عمومی، تراشیدن مو باعث افزایش سرعت رشد اون نمی شه.

13) در آدم رنگدونه اصلی در پوست و مو «ملانین» است. این رنگدونه به وسیله سلولای رنگدونه ساز به نام "ملانوسیت" تولید می شه. این سلولا در پیاز مو قرار دارن.

14) دلیل اصلی تنوع رنگ در موی آدما به ساختمون «ملانین» تولید شده بستگی داره. دو نوع ملانین هست که یکی مسئول تولید رنگ مشکی و قهوه ای (یوملانین) ودیگری مسئول تولید رنگی ما بین زرد و قرمز (فئوملانین) است.

اگه در مویی رنگدونه ملانین وجود نداشته باشه، اون مو سفید به نظر می رسه. رنگ موها در نواحی جور واجور بدن برابر نیس. معمولا «مژها» در بین موهای بدن تیره تر از بقیه هستن.

15) عامل اصلی در تعیین رنگ موهای یه فرد، ژنتیکه، اما عوامل دیگری هم می تونن بر رنگ موها تاثیر بذارن، مثلا بعضی از هورمونا مثل «هورمون محرک ملانوسیت» و یا هورمونای استروژن و پروژسترون می تونن موها رو تیره تر کنن و به خاطر این در دوران بارداری ممکنه رنگ موها تیره تر شه.

16) بیشترین رنگ مو در جهان، رنگ مشکی س. در میان نژادهای جور واجور، نژاد قفقازی بیشترین تنوع رنگ رو داره که بیشتر بستگی به موقعیت جغرافیایی محل زندگی اونا داره.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده

متخصص پوست و مو

*

منبع : tebyan.net

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *