دانشگاه قم

دانشکده فنی و مهندسی

پایان‌نامه دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران- سازه‌های دریایی

عنوان:

مدل‌سازی عددی نفوذ امواج به داخل بنادر و مطالعه آرامش حوضچه

مطالعه موردی بندر دیر

استاد راهنما:

دکتر امیر علیخانی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد
(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)
تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
فهرست مطالب:
فصل اول: کلیات پژوهش
1-1. مقدمه…………………………………………………………………………………………………….2
1-2. معرفی مسئله……………………………………………………………………………………………3
1-2-1. آرامش و تلاطم در درون لنگرگاه………………………………………………………………..3
1-2-2. ارزیابی آرامش لنگرگاه…………………………………………………………………………….3
1-2-3. معرفی بندر دیر………………………………………………………………………………………5
1-2-3-1. موقعیت جغرافیایی………………………………………………………………………….5
1-2-3-2. بندر دیر از گذشته تاکنون…………………………………………………………………6
1-3. هدف پژوهش حاضر………………………………………………………………………………..11
1-4. فرضیات و روش انجام پژوهش………………………………………………………………….11
1-5. ساختار پایان‌نامه…………………………………………………………………………………..12
فصل دوم: مروری بر سابقه مطالعات
2-1. مقدمه…………………………………………………………………………………………………..14
2-2. مطالعات مرتبط با انواع معادلات موج………………………………………………………14
2-2-1. مطالعات موج آب کم‌عمق………………………………………………………………..17
2-3. مطالعات مرتبط با شبیه‌سازی امواج در بنادر……………………………………………..19
2-4. جمع‌بندی سابقه مطالعات………………………………………………………………………..29
فصل سوم: مبانی شبیه‌سازی عددی
3-1. مقدمه……………………………………………………………………………………………….31
3-2. مشخصات محدوده شبیه سازی……………………………………………………………..32
3-3. مطالعات اولیه مورد­نیاز برای شبیه­ سازی………………………………………………..33
3-3-1. مطالعات باد……………………………………………………………………………………33
3-3-1-1. باد­های ساحلی………………………………………………………………………..33
3-3-1-2. باد شمال………………………………………………………………………………..34
3-3-1-3. باد شمال شرقی…………………………………………………………………….34
3-3-1-4. باد قوس……………………………………………………………………………………34
3-3-1-5. بادهای جنوبی…………………………………………………………………………..34
3-3-1-6. منابع اطلاعاتی موجود……………………………………………………………..35
3-3-1-6-1. ایستگاه­های هواشناسی……………………………………………………….35
3-3-1-6-2. اطلاعات ماهواره Quickscat………………………………………………….
3-3-1-6-3. اطلاعات مدل ECMWF………………………………………………………….
3-3-1-7. ارزیابی و انتخاب گلباد مبنای مطالعات…………………………………………38
3-3-2. مطالعات امواج……………………………………………………………………………39
3-3-2-1. وضعیت کلی امواج در خلیج‌فارس و دریای عمان……………………….39
3-3-2-2. منابع دقیق­تر برای تعیین مشخصات امواج منطقه طرح…………………..40
3-4. انتخاب مدل عددی………………………………………………………………….43
3-4-1. معادلات حاکم در مدل کلاسیک MIKE 21 BW…………………………………
3-4-2. معادلات حاکم در مدل پیشرفته MIKE 21 BW……………………………….
فصل چهارم: شبیه­سازی عددی و اجرای مدل
4-1. مقدمه…………………………………………………………………………………….51
4-2. ایجاد هندسه بندر و کرانه­ ها……………………………………………………..51
4-3. اعمال شرایط مرزی…………………………………………………………………..53
4-3-1. مرز­های انعکاس­دهنده کامل موج……………………………………………….54
4-3-2. سازه­های متخلخل………………………………………………………………….55
4-3-3. لایه جذب‌کننده موج……………………………………………………………..57
4-3-4. مرز­های تولید موج………………………………………………………………..59
4-4. انتخاب پارامتر­های محاسباتی……………………………………………………..60
فصل پنجم: مطالعه نتایج شبیه­ سازی عددی
5-1. مقدمه…………………………………………………………………………………….63
5-2. نتایج مدل‌سازی برای امواج در جهت SE………………………………………..
5-3. نتایج مدل‌سازی برای امواج در جهت SSE………………………………………
5-4. نتایج مدل‌سازی برای امواج در جهت ESE……………………………………..
5-5. تحلیل و ارزیابی نتایج حاصل از مدل­سازی………………………………………74
5-6. نتایج مدل‌سازی تفرق امواج برای شرایط طوفانی در جهت WSW…….
5-7. نتایج مدل‌سازی برای شرایط طوفانی امواج در جهت SE……………….
فصل ششم: نتیجه­گیری و پیشنهاد‌ها
6-1. جمع­بندی نتایج………………………………………………………………………..86
6-2. پیشنهاد­هایی برای ادامه پژوهش………………………………………………..87
فهرست منابع و مآخذ
الف- منابع فارسی……………………………………………………………………………89
ب- منابع انگلیسی…………………………………………………………………………..89
ج- منابع اینترنتی…………………………………………………………………………91
چکیده:
بندر دیر در استان بوشهر که به‌عنوان بزرگ‌ترین بندر صیادی ایران شناخته می­گردد، پس از توسعه در سال 90 و احداث موج‌شکن جدید، دچار مشکل نفوذ موج و تلاطم حوضچه گردید و معضلات و حوادثی در این بندر به وجود آمد. علت بروز این پدیده تغییر دهانه ورودی بندر از غرب به جنوب شرقی و در پی آن نفوذ امواج و ایجاد تلاطم در حوضچه می­باشد. در این پژوهش، مطالعه نفوذ موج به بندر در پی تغییر پلان بندر با بهره گیری از مدل­سازی عددی و با بهره گیری از ماژول BW نرم‌افزار MIKE 21  مورد مطالعه قرار گرفت. بر پایه نتایج حاصل از این مدل­سازی، در شرایط کلی امواج نفوذی به بندر که از جهات شرق تا جنوب می­تابند، تهدیدی برای آرامش حوضچه بندر به شمار نمی­طریقه و تنها در مواقع طوفانی که ممکن می باشد امواجی به بزرگی 1/2 متر از جهت جنوب شرق تابیده شوند، آرامش حوضچه بندر به ­هم خورده و تلاطم بیش‌ازحد مجاز در بندر ایجاد می­گردد. ارتفاع امواج در شرایط حوضچه متلاطم به بیش از 40 سانتی­متر می­رسد و این شرایط خطری برای شناور­های پهلوگرفته و در حال پهلوگیری محسوب می­گردد. این مسئله در نواحی نزدیک به دهانه ورودی بندر اهمیت دوچندان پیدا می­کند؛ زیرا ارتفاع امواج در این نواحی به بیش از 5/1 متر رسیده و احتمال بروز آسیب­­های شدید برای شناور­های در حال تردد در این نواحی بسیار بالاست. با در نظر داشتن معیار­های آرامش حوضچه و نظر به فراوانی بسیار ناچیز این امواج در سال، در حالت کلی اندازه آرامش حوضچه این بندر در حد کافی و بیش از 5/97 درصد اوقات سال می باشد. بااین‌حال برای شرایط طوفانی توصیه می­گردد با اطلاع­رسانی به­موقع این شرایط از سوی مسئولین محلی، از تردد شناور­ها در نواحی نزدیک به دهانه ورودی بندر، جلوگیری به اقدام آید.
فصل اول: کلیات پژوهش
1-1- مقدمه
امروزه حدود 90 درصد مبادلات تجارت جهانی از طریق دریاها و به‌وسیله کشتیرانی انجام می‌گیرد و تأثیر و اهمیت بنادر به‌عنوان پایانه‌های حمل‌ونقل دریایی در پاسخ‌گویی به این حجم عظیم از مبادلات کالا و مسافر، بیش‌ازپیش نمایان می گردد. در کشورهای هم‌جوار با دریا، سواحل به‌عنوان کانون فعالیت‌های اقتصادی اعم از تجارت، صنعت، حمل‌ونقل کالا و مسافر، فعالیت‌های تفریحی و گردشگری، شیلات و پرورش آبزیان محسوب گردیده و در همه حال فرصت‌های ایده آلی را برای توسعه اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های کلان فراهم می‌سازد. وجود قریب به 5800 کیلومتر طول سواحل کشور سبب شده می باشد تا طی دهه‌های اخیر سرمایه‌گذاری‌های قابل‌توجهی در جهت ساخت و توسعه سازه‌ها و تأسیسات ساحلی و دریایی صورت پذیرد و پیشرفت‌های قابل‌توجه علمی، فنی و اجرایی در زمینه طراحی و ساخت بنادر، احداث سازه‌های ساحلی نظیر موج‌شکن، اسکله، ابنیه حفاظتی و تجهیزات دریایی و بندری و سایر تأسیسات ساحلی و فراساحلی، به‌نحوی‌که متضمن تردد ایمن شناورها باشد، حاصل گردد. رفع معضلات فنی و اجرایی احداث انواع سازه‌های ساحلی و فراساحلی در محیط دریا و صرف هزینه‌های هنگفت این‌گونه سازه‌ها و تأسیسات مهندسی، اهتمام ویژه به طراحی مهندسی صحیح و مناسب بر طبق ضوابط، استانداردها و معیارهای طراحی را بیش‌ازپیش ضروری می‌سازد]6[. بندر دیر در استان بوشهر که بزرگ­ترین بندر صیادی ایران محسوب می­گردد، در پی توسعه آن در سال­­های اخیر دچار مشکل نفوذ امواج به حوضچه بندر و تلاطم امواج درون آن شده و مشکلاتی برای تردد و پهلوگیری شناور­های بندر ایجاد گردید. در این پژوهش با بهره گیری از مدل­سازی عددی، چگونگی نفوذ امواج به حوضچه بندر و ایجاد تلاطم در آن مطالعه می­گردد.
2-1- معرفی مسئله
1-2-1- آرامش و تلاطم در درون لنگرگاه
بنادر برای اینکه بتوانند تأثیر خود را در انواع مبادلات بین دریا و خشکی به نحوی مطلوب انجام دهند، نیازمند حوضچه آرامشی که در داخل آن امکان پهلوگیری و لنگراندازی ایمن شناورها مهیا باشد، هستند. ایجاد محدوده‌ای امن پیش روی هجوم امواج و جریان‌های دریایی و دستیابی به محوطه‌ای آرام جهت پهلوگیری و توقف شناورها ازآنجا ضرورت می‌یابد که عملیات بارگیری، تخلیه، تعمیرات شناورها و تردد آن‌ها نیاز به سکون نسبی شناور خواهد داشت. در صورت وجود امواج نامطلوب در محدوده پهلوگیری شناور، حرکات ناخواسته‌ای بر شناور تحمیل می گردد که نتیجه آن از بین رفتن شرایط مناسب جهت ارتباط لازم میان شناور و ساحل و نیز احتمال بروز عوارض منفی نظیر آسیب‌های جدی بر روی بدنه شناور و یا سازه اسکله خواهد بود. پس در طراحی یک بندرگاه، طراحی یک حوضچه آرامش که نفوذ امواج به داخل آن کنترل‌شده باشد، ضرورت تام دارد]4[.
آرامش لنگرگاه مسئله‌ای فوق‌العاده پیچیده می‌باشد که نه‌فقط عوامل فیزیکی از قبیل امواج، بادها، حرکات کشتی و مقاومت ماشین‌آلات فعال در برابر باد و موج بلکه عواملی که به قضاوت فردی نیاز دارد ازجمله سهولت ورود و خروج شناورها، پناه کشتی‌ها در آب‌وهوای طوفانی و شرایط آستانه کار کردن در دریا را نیز شامل می گردد. به علاوه آرامش لنگرگاه به عوامل اقتصادی از قبیل کارایی عملیات تخلیه و بارگیری کالا، نرخ فعالیت شناورها و هزینه تأسیسات مختلفی که برای بهبود آرامش لنگرگاه موردنیاز می باشد، مربوط می گردد]6[. یکی از مهم‌ترین عواملی که به تلاطم امواج در لنگرگاه منتهی شده و اساس تعیین معیاری برای آرامش آن می‌باشد، امواج نفوذی از ورودی لنگرگاه می‌باشد.
2-2-1- ارزیابی آرامش لنگرگاه
مرسوم می باشد نرخ وقوع امواج در یک لنگرگاه را بر اساس درصد اوقات و یا تعداد شبانه‌روزهایی که ارتفاع امواج یا اندازه تلاطم از یک حد معین بیشتر می گردد، اظهار کنند. مقدار حداکثر ارتفاع مجاز موج، که مقادیر بیش از آن ناآرامی به شمار می رود و همچنین حداکثر درصد اوقاتی که ناآرامی حوضچه قابل‌تحمل و قابل مدیریت تشخیص داده می گردد، بستگی به عوامل مختلفی دارد و نمی‌توان در این ارتباط مقدار آستانه‌ای که در دنیا معتبر باشد، تعیین نمود. مقادیر مناسب برای هر بندر بستگی به نوع کاربری بندر، هدف بهره گیری از تأسیسات اسکله، نوع و وزن و ابعاد شناورها، روش تخلیه و بارگیری (مثلاً کانتینری یا فله)، دوره تناوب و جهت امواج، زمان لازم برای جدا شدن شناور از اسکله و عوامل دیگر دارد. به علاوه فرهنگ و اندازه مدیریت پذیری بهره گیری‌کنندگان از بندر و اندازه امکانات مدیریت بندر هم در تعیین درصد اوقاتی که ناآرامی حوضچه قابل‌تحمل تشخیص داده می گردد، تأثیر دارند. حتی ممکن می باشد مقادیر مناسب برای قسمت‌های مختلف حوضچه یک بندر نیز یکسان نباشند (مثلاً اسکله تخلیه و بارگیری یا پارکینگ). به‌عنوان نمونه تعدادی از بنادر صیادی ایران بر اساس حد مجاز ارتفاع موج شاخص برابر با 3/0 متر پیش روی اسکله و 5/0 متر در محل پارک لنج‌ها طراحی شده‌اند و درصد اوقات عدم آرامش را بین 5/2 تا 5 درصد مقصود کرده‌اند. از طرف دیگر در بنادر نفتی که پذیرای شناورهای بسیار بزرگ نفت‌کش هستند، ارتفاع مجاز تا حدود 1 متر نیز در طراحی‌ها بهره گیری شده می باشد؛ به‌طوری‌که بعضی از اسکله‌های نفتی اصولاً فاقد موج‌شکن بوده و شرایط طبیعی دریا را مزاحم تلقی نمی‌کنند (مثلاً اسکله جزیره خارک). همچنین می‌توان به تفاوت درصد اوقات ناآرامی قابل‌تحمل برای شناورهای نفت‌کش و شناورهای حمل میعانات گازی تصریح نمود که ناشی از توانایی نفت‌کش‌ها برای جدا شدن سریع و به هنگام از اسکله در هنگام دریافت هشدار و عدم امکان جدا شدن سریع برای شناورهای حمل میعانات گازی می‌باشد]6[. بااین‌حال برای حوضچه‌ای که روبروی تأسیسات پهلوگیری قرار گرفته و به‌مقصود آماده‌سازی یا مهار شناورها بهره گیری می گردد، آرامش در یک تراز خاص بایستی به 5/97 درصد یا بیشتر روزهای سال برسد، به‌غیر از در مورد هایی که بهره گیری از تأسیسات پهلوگیری یا محوطه جلوی تأسیسات پهلوگیری برای هدف خاصی دسته­بندی شده باشد. حد ارتفاع موج در حوضچه مقابل تأسیسات پهلوگیری برای جابه‌جایی کالا بایستی با در نظر داشتن نوع، اندازه و مشخصات انتقال بار شناور تعیین گردد. به این مقصود می‌توان از مقادیر جدول 1-1 بهره گیری نمود]7[.
در این جدول مقصود از شناور کوچک شناورهایی با ظرفیت کمتر از GT500 هستند که اکثراً از حوضچه شناورهای کوچک بهره گیری می‌کنند. شناورهای خیلی بزرگ، شناورهایی با ظرفیت بیشتر از GT50000 بوده و اکثراً از ستون‌های مهاربند بزرگ (دلفین‌های بزرگ) و لنگرگاه دور از ساحل بهره می‌گیرند. شناورهای متوسط و بزرگ نیز شناورهایی هستند که به دسته شناورهای کوچک و یا خیلی بزرگ متعلق نباشند]7[.
3-2-1- معرفی بندر دیر
1-3-2-1- موقعیت جغرافیایی
بندر دیر در فاصله 200 کیلومتری شهر بوشهر در طول جغرافیایی″44 ′55 °51 و عرض جغرافیایی″58 ′49 °27 قرار دارد. مساحت شهر دیر در حدود 2158 کیلومترمربع بوده که در حدود 3/9 % کل مساحت استان بوشهر می‌باشد. بندر دیر از طریق بزرگراه کنگان – چغادک (بزرگراه سیراف) به مرکز استان متصل شده و از طریق محور جدیدالاحداث جم – فیروزآباد – شیراز به مرکز کشور دسترسی آسانی پیدا می کند]2[.
2-3-2-1- بندر دیر از گذشته تاکنون
بندر دیر در سال‌های اول دهه 1350 با همکاری سازمان برنامه و بودجه و فرمانداری منطقه، توسط شرکت ساختمانی پیروز ساخته گردید. این بندرگاه مورداستفاده لنج‌های محلی و شناورهای صیادی و باری و غیره بود. تأسیسات بندر شامل دوشاخه موج‌شکن، یک اسکله به ابعاد 23*5/12 متر در بخش میانی و نزدیک به دهانه ورودی و یک جاده دسترسی به اسکله بود که حوضچه را از وسط به دونیمه تقسیم می‌نمود. همچنین در حدود 70 متری سر موج‌شکن غربی یک سکو به ابعاد 17*5 قرار داشت که توسط سپاه پاسداران ساخته شده بود و اسکله شهید خالدی نام داشت. با بهره گیری از یک بارج که در مجاورت سکو قرار گرفته بود، قایق‌های سپاه اقدام به پهلوگیری می‌کردند. دستیابی به این اسکله از طریق تاج موج‌شکن غربی صورت می‌گرفت و جاده دسترسی به آن در انحصار سپاه بود. طول شاخه شرقی موج‌شکن حدوداً 960 متر، طول شاخه غربی 500 متر و عرض دهانه ورودی 70 متر بود. ابعاد حوضچه مؤثر بندرگاه نیز در مد کامل به‌گونه متوسط 600*410 متر بود که در جزر کامل به 220*230 متر کاهش پیدا می‌نمود. در سال 1368، با در نظر داشتن نیاز شیلات به توسعه این بندرگاه جهت افزایش بهره‌برداری‌های صیادی ازیک‌طرف و فرسودگی و کوچک بودن اسکله پهلوگیری موجود از طرف دیگر، انجام خدمات مهندسی تهیه طرح اسکله‌های جدید پهلوگیری و نظارت بر اجرای آن‌ها از طرف شرکت سهامی شیلات ایران طی قراردادی به مهندسین مشاور فارور واگذار گردید]3[. بر روی شاخه اصلی موج‌شکن در حدود سال 1377 تعمیراتی صورت پذیرفت و از قطعات تتراپاد برای لایه محافظتی بهره گیری گردید. حوضچه بندر به دو بخش تقسیم‌شده می باشد؛ به‌گونه‌ای که بخش شرقی به فعالیت صیادی و بخش غربی به‌علاوه قسمتی از شاخه میانی به فعالیت تجاری اختصاص داده شده می باشد]2[.
موج‌شکن‌های موجود ازنظر جانمایی و موقعیت استقرار، از وضعیت مناسبی برخوردار بوده و چنین پلانی آرامش حوضچه را پیش روی امواج مختلف منطقه تأمین می‌نمود. با در نظر داشتن انتخاب مناسب جانمایی موج‌شکن‌ها و درست بودن موقعیت استقرار آن‌ها که از ورود و نفوذ امواج مختلف به داخل حوضچه ممانعت می‌نمود، آب داخل حوضچه از سکون و آرامش لازم برخوردار بوده و فاقد تلاطم بوده می باشد]3[.
اسکله‌های صیادی بندر به طول حدود 510 متر و از نوع وزنی بتنی می‌باشد. این اسکله‌ها بر روی بازوی اصلی موج‌شکن و کنار بازوی وسط حوضچه جانمایی شده‌اند. به‌مقصود پهلوگیری قایق‌ها، یک اسکله پله‌ای بتنی در ابتدای موج‌شکن اصلی احداث شده می باشد. همچنین دو محل به‌مقصود سوخت‌گیری شناورها در نظر گرفته شده می باشد که یکی بر روی بازوی فرعی و در شمال اسکله و دیگری در انتهای بازوی وسط حوضچه می‌باشد. بندر کنونی دیر دومنظوره بوده و فعالیت صیادی و تجاری در آن به‌گونه همزمان انجام می گردد. موقعیت ویژه اقلیمی این منطقه و نزدیک بودن آن به صیدگاه‌های مهم خلیج‌فارس و همچنین تعداد زیاد شناورهای ماهیگیری موجب شده تا سرمایه‌گذاری کلانی در این منطقه صورت گیرد و بندر دیر را به یکی از مهم‌ترین بنادر صیادی ایران تبدیل نماید]2[.
تعداد صفحه : 115
قیمت : 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد: ارزیابی مقایسه ای مکانیسم شکست شیروانی های خاکی تحت تراوش براساس روش های تعادل حدی و عددی

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       [email protected]

دسته‌ها: عمران